هیپنوتیزم دارای فواید و کاربردهای زیادی است . از جمله میتوان به کاربرد هیپنوتیزم در تغییر لهجه اشاره کرد . افرادی که دارای لهجه هستند مشکلات زیادی در روابط بین فردی دارند  و به لحاظ اجتماعی با محدودیتهای عدیده ای روبرو میشوند . .

 این مشکل برای افرادی که در تماس بیشتری با دیگران هستند و زبان ابزار مهمی برای ارائه مهارتهای شغلی انها است مثل معلمان - اساتید دانشگاه -مددکاران اجتماعی - پزشکان و پرستاران - هنرپیشه های تئاتر و سینما - مسئولان اداری و سیاسی و سخنرانان وافرادی که داشتن لهجه را نوعی نقص در خودشان می دانند  بیشتر به چشم می اید و شاید مورد تمسخر دیگران قرار گیرند . یادم میاید در دوره دبیرستان معلمی داشتیم که با لهجه غلیظ اذری تدریس میکرد و بارها در کلاس مورد تمسخر دانش اموزان قرار میگرفت . افرادی که بیشتر در تعامل با دیگران هستند بیشتر به این مشکل دچار میشوند .

 در کشور ما به خاطر زبانها و گویشهای متعدد مثل زبانها و گویشهایی از قبیل اذری-گیلکی و مازندرانی(طبری)-لری -سیستانی-شیرازی- عربی - اصفهانی و یزدی - کرمانی و ...لهجه های متعددی وجود دارد که با لهجه و گویش اصلی و رسمی کشور که گویش فارسی است تفاوت دارد که هر چه این تفاوت بیشتر باشد مشکل هم بیشتر خواهد بود .. لهجه در اثر تکرار و اثرات فیزیولوژیک بوجود می اید. به عبارت دیگر  در اثر گویش  سیستم مغز و حنجره تحت تاثیر قرار میگیرد ویک اثر پایدار فیزیولوژیکی را ایجاد میکند که تغییر ان به تمرین و ممارست زیادی نیاز دارد.یکی از راههای تغییر سریعتر لهجه استفاده از علم هیپنوتیزم است .

 در شرایط ارامش عمیق که اصطلاحا خلسه نامیده میشود امکان تغییر پذیری در همه ویژگیهای روانی و جسمانی  چندین برابر بیشتر میشود . برخی از هیپنوتیزم درمانگرها میزان این تغییر را در مقایسه با شرایط معمولی بیش از شش برابر میدانند.تجربیات چندین ساله اینجانب در هیپنوتیزم این موضوع را مورد تایید قرار میدهد .

   کاربرد دیگر هیپنوتیزم درمان لکنت زبان است. افراد الکن معمولا از اضطراب و ترس اجتماعی و ضعف اعتماد به نفس برخوردارند.معمولا این افراد در تنهایی به خوبی حرف می زنند اما زمانیکه در مقابل دیگران قرار میگیرند دچار ترس و اضطراب شده و مشکل تکلم پیدا می کنند.از هیپنوتیزم به عنوان یک ابزار مناسب در کنار رواندرمانی و رفتار درمانی،برای کاهش این ترس استفاده می شود.تغییر ذهن و خود پنداری به کمک هیپنوتیزم به مراتب آسانتر و سهل الوصولتر است.اینجانب در این زمینه تجربیات موفق آمیزی داشته ام که در یک مقاله دیگری به آن خواهم پرداخت .پس تا آن زمان خدا نگه دارتان.

دکتر جعفر دارابی(روانشناس،استاد دانشگاه و هیپنوتراپیست)


کلمات کلیدی=هیپنوتیزم درمانی در درمان لکنت زبان-هیپنوتراپی -روانشناس متخصص در هیپنوتیزم درمانی-دکتر هیپنوتیزم درمان-روانشناس بالینی و هیپنوتراپیست در تهران آریاشهر ستارخان گیشا مرزداران سعادت آباد و شهرک غرب-و غرب تهران.الهیه فرشته جردن پاسداران ولی عصر و شریعتی تهران امیر آباد و غرب تهران.