دكتر احمدی: یوگا منجر به افزایش اعتماد به نفس ورزشكاران میشود..

عضو كمیته‌ روانشناسی فدراسیون پزشكی ـ ورزشی معتقد است یوگا از شاخه‌های روانشناسی بسیاری برخوردار است كه تمام این‌ها در نهایت منجر به افزایش اعتماد به نفس ورزشكار می‌شود.

دكتر ساعد احمدی در گفت‌وگو با خبرنگار علم ورزش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در رابطه با ورزش یوگا توضیح داد: یوگا اساسا شامل تمرین‌های جسمی كه عمدتا كششی هستند و تمرین تنفسی و تمركزی هستند. در كل ما وقتی از یوگا صحبت می‌‌كنیم مجموعه‌ای از تمرین‌های جسمی، تنفسی و ذهنی مطرح است.با نگاهی عمیق به یوگا به این پی می بریم كه عمده هدف این ورزش ایجاد آرامش، ثبات هیجان و افزایش انرژی و قدرت ذهنی است كه در بررسی آناتومی یوگا این سه ویژگی وجود دارد.

دكتر احمدی همچنین در پاسخ به این پرسش كه در یوگا با چه تمرین‌هایی می‌توان به اهداف گفته شده دست یافت؟ بیان كرد: بیشتر حركات ورزشی یوگا، كششی و انعطافی‌اند كه این حركات تنوع بسیاری دارند. این حركات شامل فعالیت‌های كششی ثابت، فعال و غیر فعال و همچنین حركات پویا است كه بسیاری از آن‌ها انعطاف دهنده هستند.

عضو كمیته‌ روانشناسی فدراسیون پزشكی ـ ورزشی با اشاره به این كه تحقیقات بسیاری در سرتاسر دنیا در زمینه یوگا صورت گرفته، خاطر نشان كرد: این تحقیقات در جهان شاخص است و به صورت روزمره در نشریات ورزشی منتشر می‌شود كه نشان می‌دهد یوگا باعث كاهش استرس می‌شود و از آنجایی كه هورمون اندروفبن ترشح می‌كند باعث شادی و شعف می‌شود و در نهایت اعتماد به نفس ورزشكار را بالا می‌برد. تمام این‌ها با انجام كارهای كششی و تنفسی مسیر می‌شود. تسهیل جریان خون نیز از وضعیتی است این ورزش به وجود می‌آورد و در مجموع تمام این شرایط باعث ایجاد آرامش در ورزشكار می‌شود. به خصوص اگر چنین تمرین‌هایی به طور مداوم و در كنار ورزش دیگری باشد آرامش را به ارمغان خواهد آورد.

دكتر احمدی در ادامه ضمن تاكید بر افزایش اعتماد به نفس ورزشكارانی كه یوگا را هم انجام می‌دهند، افزود: از آنجایی كه یوگا قدرت تمركز و تصمیم گیری بهتر را افزایش می‌دهد، باعث می‌شود تا شخص در ارتباط درست با اطرافیان به نحو احسن عمل كند و در شرایط‌های سخت و دشوار تحمل داشته باشد و بتواند به هیجانات‌اش تسلط پیدا كند.

وی همچنین با بیان این كه ایجاد آرامش توسط یوگا بحث شده افراد بسیاری در دنیا به آن گرایش پیدا كنند، تاكید كرد: من این اطمینان را می‌دهم كه اگر ورزشكاران با تمرینات مداوم یوگا را پیگیری كنند، می‌توانند در افزایش قدرت درونی و تسلط بر قدرت منفی و ثبات شخیصتی قدم بزرگ را بردارند.

احمدی در ادامه با بیان این كه تمام ویژگی‌های گفته شده از یوگا، از مشخصه‌های اعتماد به نفس‌اند، عنوان كرد: اعتماد به نفس همان اعتماد شخص بر قابلیت‌های مثبت‌اش است كه كلیه مردم یوگا را در هر سنی و هر شرایطی انجام دهند تا به آن برسند. به هر حال یوگا جزو رشته‌های ورزشی محسوب می‌شود كه بدون هزینه است و بر خلاف سایر رشته‌ها به هیچ وسیله‌ای نیاز ندارد. حتی می‌توان آن را در یك زمین خالی انجام داد.

این متخصص روانشناس در پایان تاكید كرد: اگر ورزشكاران بتوانند یوگا را زیر نظر مربی خود آموزش ببینند و خودشان هم مرتب تمرین كننده می‌بینند كه چقدر در رشته ورزشیشان تسلط پیدا كرده‌اند، به اعتقادم این تسلط نكته بسیار مهمی است و اولین گام در ایجاد ارتباط با دیگران محسوب می‌شود و از آنجایی كه مربی و بازیكنان هنگام انجام فعالیت ورزش با هم ارتباط دارند، اگر برآن تسلط نداشته باشند، فرایند ورزش به خوبی عملیاتی نخواهد شد.

منبع:سایت ایسنا -خبرگزاری دانشجویان ایران.