‌افرادی كه با روش‌های هیپنوتیزم‌درمانی جدید آشنایی ندارند، بر این باورند كه برای درمان چاقی از طریق هیپنوتیزم، بایستی بیمار‌ را در حالت خلسه قرار‌داد و در این شرایط، در مورد افزایش فعالیت جسمی و كم‌خوری به‌ویژه پرهیز از خوردن غذاهای پركالری به او تلقین‌هایی را ارائه داد كه كم‌و‌بیش این روش بر روی تمام افراد چاق به‌صورت مشابه مؤثر است. در حالی‌كه هیپنوتیزم‌درمانی جدید، نظریه‌های دیگری مطرح است، ازجمله:

- در هر فردی با توجه به علاقه‌ها، تنفرها‌، تجربه‌های زندگی، رشته و میزان تحصیلات و... بایستی از روش‌های به‌نسبت‌ اختصاصی، فردی و متفاوت‌ با دیگران استفاده كرد.

- میزان هیپنوتیزم‌پذیری افراد جامعه، متفاوت است و به بیان دقیق‌تر، بیشتر مراجعان هیپنوتیزم‌درمان‌گران، قادر به درك تمام پدیده‌های هیپنوتیزمی نیستند. بنابراین، با شناخت میزان و ظرفیت هیپنوتیزم‌پذیری آنان، بایستی به‌صورت انفرادی برای درمان آنان و با توجه به ویژگی‌های فردی‌شان، از هیپنوتیزم‌درمانی بهره گرفت.

- هر درمان‌گری پیش از شروع درمان، در جلسه‌ی آشنایی یا مشاوره، بایستی بیمار را با هیپنوتیزم علمی آشنا كند و یا یك كتاب كوچك علمی و مستند در زمینه‌ی هیپنوتیزم و ‌مرتبط با مشكل او در اختیارش قراردهد.

 

هیپنوتیزم‌درمانی چاقی یا پرخوری

تصور می‌كنیم فردی كه برای هیپنوتیزم‌درمانی مراجعه كرده‌، از ظرفیت و استعداد هیپنوتیزم‌پذیری بالایی برخوردار است، در این شرایط از بیش‌ترین و گسترده‌ترین تعداد پدیده‌های هیپنوتیزمی در راستای درمانی او استفاده می‌كنیم.

برای این‌كه بیمار به اعتماد بیش‌تری برسد كه درواقع هیپنوتیزم شده، پس از القای خلسه و استفاده از روش‌های عمیق‌تر كردن خلسه‌ی هیپنوتیزمی، از برخی ‌پدیده‌های هیپنوتیزمی مانند انجماد عضلانی، ایجاد بی‌حسی در دست‌ها، ایجاد حركت خودبه‌خود در دست كه در اصطلاح به آن «پرواز دست» می‌گویند، ایجاد اختلال در زمان (كه فرد چاق فاصله‌ی دو وعده‌ی غذایی را كم‌تر احساس می‌كند) و درنهایت، ایجاد احساس سنگینی در دست‌ها استفاده كرد. در این شرایط برای نمونه از این تلقین‌ها می‌توان استفاده كرد:

«حالا ‌تا حدود زیادی پی به قدرت ناخودآگاه خودت برده‌ای. در شرایطی كه ناخودآگاه تو با قدرت شگرفی كه دارد، می‌تواند احساس درد در دست تو را كنترل یا مهار كند، بنابراین می‌تواند اشتهای تو را هم مهار كند و اشتیاق اجباری به خوردن غذاها را هم در وجودت كاهش دهد.»

بسیاری از ما، زمانی كه در شرایط رانندگی، غرق فكرها و خیال‌های خود هستیم، ممكن است به مقصد برسیم و از آن رد شویم و متوجه‌ عبور از آن نشویم. بنابراین، افرادی را هم كه در خانه و رستوران غذا می‌خورند، می‌توان با تلقین، حالتی در ذهن آنان به‌وجود آورد‌ كه توجهی به دسر، شیرینی، بستنی و نوشابه‌های گازدار پركالری نداشته باشند.

از مضمون یا پدیده‌ی هیپنوتیزمیِ اختلال در زمان، می‌توان این استفاده را كرد كه فاصله‌ی زمانی بین وعده‌های غذایی را در احساس و ادراك فرد چاق، كوتاه‌تر نمود. با كمك سیر قهقرایی در زمان، می‌توان فردِ چاق را به سال‌های گذشته و زمانی برد كه او اندامی برازنده و موزون داشته است. به این‌ترتیب، فرد چاق پس از مشاهده‌ی خویش در شرایط برازندگی اندام، تصویر ذهنی‌اش تغییر می‌كند.

برای نمونه، در شرایط عمق مناسبی از خلسه‌ی هیپنوتیزمی كه بیمار قدرت رؤیت و مشاهده‌ی هیپنوتیزمی پیدا كرده، می‌توان در عالم خیال، او را به یك سالن بدنسازی برد كه تمام دیوارهای آن آیینه‌ است. در ‌این وضع، از بیمار باید خواست خود‌ را وسط این سالن خیالی مشاهده كند و با چرخیدن آرام به دور خود، اندامش را از زوایای مختلف ببیند. به‌طور حتم، او معتقد است كه اگر باریك و برازنده‌تر شود، برای حفظ تندرستی و زندگی خانوادگی و اجتماعی‌اش، چه‌قدر راحت‌تر و موفق‌تر خواهد بود.

سپس با تلقین‌های هیپنوتیزمی می‌توان به بیمار یا فرد چاق این احساس بینایی را داد كه لحظه‌به‌لحظه لاغرتر و برازنده‌تر می‌شود و درنهایت‌، به وزنی می‌رسد كه به باور او، ‌در این شرایط در اوج برازندگی است. در این شرایط برای رسیدن به وزن دلخواه، به فرد چاق در شرایط خلسه گفته می‌شود بر روی ترازویی برود كه در جلوی پای او قراردارد و وزن خود را در این شرایط دلخواه ببیند و بیان كند. به این‌ترتیب، متوجه می‌شویم كه او چه وزنی را شرایط دلخواه خود می‌داند.

اگر فرد چاق، ازدواج نكرده باشد، می‌توان برای او شرایط جشن ازدواج را به‌صورت ذهنی مجسم كرد كه او در اوج تناسب‌اندام است و مورد تحسین و تمجید همگان قرار‌می‌گیرد. اگر سالمند است، با سیر قهقرایی در زمان، می‌توان او را به گذشته‌ها و دوره‌ای از عمرش برد كه اندام موزونی داشته است.

«دكتر كرازیل نك» ‌می‌گوید: «براساس آمارهای بزرگ، افراد چاق یا حتی بسیار چاق، به كمك هیپنوتیزم می‌توانند در یك محدوده‌ی زمانی 6ماهه، وزن زیادی را از دست بدهند.»

=========

کلمات کلیدی=درمان چاقی با هیپنوتیزم.هیپنوتیزم درمانی چاقی.لاغر شدن با هیپنوتیزم.بهترین متخصص هیپنوتیزم در درمان چاقی در تهران.تلفن مرکز هیپنوتیزم درمانی در تهران.غرب تهران.