درمان لکنت زبان با هیپنوتیزم چقدر  موثر است؟

حدود 5 درصد از افراد جامعه در دورانی از زندگی خود به درجات ضعیف یا شدید لكنت زبان دچار می شوند.
 * طیف گسترده ای از روش های درمان دارویی و غیر دارویی از جمله هیپنوتیزم درمانی در معالجه نسبی یا كامل این بیماری موثر است.
 * درمان بایستی هر چه زودتر صورت بگیرد، پیش از این كه لكنت زبان به یك عادت تبدیل شود و یا در بیمار ” حالت شرطی“ ایجاد كند.
 * لكنت زبان به ارتباطات انسانی و موفقیت تحصیلی، اجتماعی و عاطفی فرد لطمات شدیدی زده و موجب شرمندگی، گوشه گیری و عقب ماندگی شخص می شود.
میزان شیوع لكنت زبان
حدود 5 درصد از نوزادان در كودكی یا نوجوانی ممكن است به درجات متفاوتی از لكنت زبان مستمر یا گذرا دچار شوند. شیوع این بیماری در پسرها سه برابر و در برخی از منابع 9 برابر شایع تر از دختران است.
لكنت زبان كه در طی آن در غیاب هر گونه ضایعه جسمی و ساختاری برخی از سیلاب ها و اصوات تكرار شده و یا كشیده و طولانی می شوند در اكثریت عظیمی از موارد قابل درمان است.
علل پیدایش لكنت زبان
لكنت زبان نوعی اختلال در رشد و تكامل تكلم است كه علت واقعی آن هنوز به خوبی روشن نشده و به نظر می آید این اختلال تكلمی به 4 صورت متفاوت می تواند پدید آید:
 مرحله اول در دوره پیش از سنین دبستانی است. در بسیاری از موارد والدین اصرار دارند یك واقعه ترسناك را به عنوان عامل ایجاد این بیماری معرفی كنند. این شكل از بیماری در بیشتر موارد به خودی خود بر طرف می شود.
 مرحله دوم در اولین سال دبستان پدید می آید و به تدریج با مزمن شدن به سال های بعدی عمر كشیده می شود. كم كم كودك نسبت به این اختلال آگاهی پیدا كرده و از وجود آن رنج می برد.
 مرحله سوم معمولا پس از 8 سالگی پدید آمده و بدون درمان می تواند تا سنین بزرگسالی ادامه پیدا كند. در این شكل از بیماری كودك زمانی كه با خودش، عروسكش و یا دوستان نزدیكش صحبت می كند، لكنت زبان ندارد، ولی در شرایط خاصی مانند صحبت كردن در كلاس، مكالمه با افراد غریبه به ویژه افراد مهم و پر هیبت و یا در زمان خرید یا تلفن كردن دچار لكنت زبان می شود.
 مرحله چهارم در سال های آخر نوجوانی پدید می آید.
در كودكان و نوجوانان مبتلا به لكنت زبان دو عارضه رفتاری زیر به ویژه در مقایسه با دیگران به چشم می خورد:
احساس خود كم بینی یا حقارت. هر چند ممكن است این نشانه عارضه بیماری بوده باشد، ولی پیدایش این احساس در این سن عامل بسیار مهمی در ایجاد انواع عقب ماندگی و عدم موفقیت است.
وجود اضطراب و بی قراری در شرایط اجتماعی و زود رنجی شدید.
درمان لكنت زبان
لكنت زبان از بیماری هایی است كه در پرتو شناخت درست بیماری توسط والدین و اراده آنها در شروع و ادامه درمان در بیشتر موارد به طور كامل یا نسبی درمان می شود . البته روش های درمانی بسیار متعدد و متنوعی برای آنها ارائه شده كه به نظر می آید در بین طیف گسترده انواع روان درمانی ها، هیپنوتیزم درمانی دارای امتیازات زیر باشد:
1- در متن پیدایش و جریان خلسه هیپنوتیزمی، آرامش و درمان اضطراب و بی قراری وجود دارد، در حالی كه انواع روان درمانی های دیگر خود می توانند اضطراب بر انگیز باشند.
2- در تمام انواع هیپنوتیزم درمانی، به افزایش اعتماد به نفس توجه می شود كه این دو نكته در درمان لكنت زبان بسیار مهم هستند.
3- در جریان هیپنوتیزم درمانی بر خلاف راه های دیگر با عدم تاكید بر روش ها و تمرین های تكلمی شدید، بیمار تحت تاثیر فشار بیزار كننده ای قرار نمی گیرد.
4- در شرایط خلسه هیپنوتیزمی – حتی در پایان جلسه اول – بیمار خیلی بهتر از شروع جلسه صحبت می كند. به این ترتیب ضبط نوار صوتی در این شرایط و باز پخش آن پس از پایان جلسه، تاثیرات بسیار زیادی بر روی روحیه بیمار و امید او به درمان می گذارد.
5- پس از چند جلسه درمانی، می توان به بیمار ” خود هیپنوتیزم “ را آموزش داد تا او خود در اوقات فراغت بتواند به درمان خودش كمك كند.
6- با كمك تكنیك تلقینات بعد از هیپنوتیزمی می توان در شرایط خلسه هیپنوتیزمی به بیمار تلقین كرد كه او بعدها و در شرایط هشیاری هم احساس آرامش و اعتماد به نفس خود را حفظ كرده و خیلی آرام و سلیس صحبت خواهد كرد.
نحوه انجام هیپنوتیزم درمانی برای درمان لكنت
در یك جلسه مقدماتی مشاوره، درمانگر ضمن آشنایی با بیمار، به او و اطرافیانش این مطالب را می گوید:
 - هیپنوتیزم درمانی یك روش درمانی غیر دارویی و در متن پزشكی است و دارای اصالت علمی و قانونی است.
 - هیپنوتیزم درمانی یك روش درمانی پر قدرت و مطلقا بدون عارضه است.
- در طی دوره درمان – حتی از ماه اول – به تدریج آثار بهبودی در نحوه تكلم بیمار پیدا می شود. روش های آرامش بخش یا ریلكس كننده در كنار تكنیك های افزایش دهنده اعتماد به نفس، از همان جلسه اول موجب پیشرفت در درمان می شود.
 - در ماه اول هر هفته دو جلسه هیپنوتیزم درمانی برای بیمار صورت می گیرد و به بیمار برای ادامه درمان، خود هیپنوتیزم آموزش داده می شود. در چند ماه بعد بیمار فقط ماهی دوبار به پزشك مراجعه می كند و به تدریج با كمك نوار صوتی و خود هیپنوتیزم، بیمار ادامه درمان را به عهده می گیرد.
- هیپنوتیزم درمانی مانند انواع دیگر روان درمانی برای رسیدن به یك نتیجه كامل و مستمر، ممكن است به جلسات درمانی بیشتری نیاز داشته باشد.


منبع:سایت امواج دات آی آر.