هیپنوتراپی چیست؟


 

====================================================================


با پذیرش این اصل كه انسان مجموعه ای از جسم، روان و روح است به این حقیقت می رسیم كه با تقویت روان می توان جسم بیمار را نیز نیرویی تازه بخشد یا به اصطلاح در كالبد او روح تازه ای دمید. انسان در تمامی لحظات، آگاهانه یا ناآگاهانه در جستجو و تلاش برای یافتن و حفظ تعادل و توازن است. هر گاه نیرویی این توازن و تعادل را بر هم زند، نیرویی متضاد در وجود شخص ایجاد می شود كه تقابل آن با نیروی بیرونی موجب بروز بیماری های جسمی یا آشفتگی و اضطراب روحی خواهد شد پریشانی های روحی به خلاف ناراحتی های جسمی قابل رویت نیستند و حتی در برخی موارد یك آشفتگی روحی خود را به صورت یك بیماری جسمی آشكار می كند و تا زمانی كه عامل روحی اولیه از بین نرفته است، بیماری جسمی ناشی از آن نیز درمان نمی پذیرد

هیپنوتراپی

هیپنوتیزم به دو بخش خود هیپنوتیزم و دگر هیپنوتیزم و کاربردهای هیپنوتیزم به دو بخش بالینی و غیر بالینی تقسیم میشود. حیطه بالینی هیپنوتیزم یا هیپنوتراپی بالینی یا درمان هیپنوتیزمی با قدمتی دیرینه درجهت تشخیص و تکمیل درمان و حتی درمان به كار گرفته شده است. طب نوین پزشكی هنوز در بسیاری از موارد در شناسایی مكانیسم و نحوه درمان بیماریها ناتوان است. بهره گیری از توانائی های شخصی انسان حتی با اینكه هنوز فرایندی ناشناخته دارد بسیار قابل توجه وكارآمد می باشد.
هیچگاه نباید از هیپنوتراپی انتظار معجزه داشت هر چند گاهی اوقات نیز بدون اغراق معجزه می كند. امروزه كاربردها ی هیپنوتیزم در حیطه پزشكی و دندانپزشكی بسیار گسترده است و ردپای آن تقریباً در تمام بخشها مانند روانپزشكی، طب اطفال، ایمنی، پوست، سرطان، رادیولوژی پرستاری، جراحی و ... دیده می شود از طرف دیگر آشنایی و تخصص درمانگر در زمان بكارگیری هیپنوتیزم بسیار لازم و ضروری میباشد. كه این روش در كنار دانش پزشكی نوین میتوانند به عنوان مكملهای یكدیگر در جهت سلامت و بهداشت مورد استفاده قرار گیرد.

در بیشتر روشهای درمانی هیپنوتراپی, خود هیپنوتیزم جزئی از برنامه درمانی است . استفاده از این روش در درمانها به منظور افزایش اعتماد به نفس, افزایش امید به درمان, سرعت بخشیدن به بهبودی كنترل اضطراب و كسب آرامش ایجاد سازگاری با بیماری و پذیرش آن و راه بهبود آن، افزایش كیفیت زندگی بیماران, كاهش و تسكین درد و ... انجام میشود. همچنین به منظور افزایش قدرت حافظه و یادگیری، افزایش قدرت تمركز و مهارتهای اجتماعی و نیز كسب موفقیتهای مختلف در زندگی و... به طور گسترده در بین افراد جامعه به خصوص دانش آموزان و دانشجویان قابل استفاده است .

خطرات و عوارض احتمالی هیپنوتراپی:

این درست است که هیپنوتراپی یکی از سالمترین و بی خطر ترین روشهای درمانی است اما نباید با ساده انگاری از خطرات بالقوه ای که در کاربرد نامتناسب آن وجود دارد غافل باشیم در واقع پزشک در کاربرد هیپنوتیزم برای درمان بیماران مانند هر روش و ابزار دیگری باید کاملا از نحوه کاربرد موارد استفاده و موارد منع استفاده آن آگاه باشد .
به صراحت می توان گفت وقتی هیپنوز را یک پزشک آموزش دیده با تجربه شایسته دارای شرایط لازم بکار ببرد هیچ خطری برای بیمار ندارد حتی نه برای سایکوتیکها و نه سایر اختلالات شخصیتی.
اما یک اخطار بزرگ و حیاتی این است که تنها و تنها خطر واقعی هیپنوتراپی زمانی است که آن را یک هیپنوتیزور غیر ماهر و بی صلاحیت انجام دهد .

برای انجام یك جلسه هیپنوتراپی چه زمانی صرف می شود ؟

هیپنوتراپی در بسیاری از بیماریهای مزمن هزینه های درمانی را كاهش می دهد زیرا هیپنوتیزم باعث كاهش طول دوره درمان می گردد.
مدت جلسات هیپنوتیزمی به عوامل مختلفی بستگی دارد از جمله نوع بیماری ,خصوصیات هیپنوتیزمی بیمار ,روشهای مورد استفاده توسط درمانگر وغیره .
اما استفاده از هیپنوتیزم در درمان ممكن است بین چند ثانیه تا حدود یك ساعت وقت بگیرد .حتماً لازم نیست فرد به طور كلاسیك مراحل ایجاد خلسه را طی كند. در بعضی از موارد بیمار بدون اینكه خودش متوجه شود یا تغییری در وضعیت او ایجاد گردداز پدیده های هیپنوتیزمی استفاده می شود.
روشهای ساده ای وجود دارد كه همه افراد می توانند به طور روزمره از آنها در افزایش عملكردهای خود و درمان بیماریها استفاده كنند . برای مثال :
قبل از به خواب رفتن در رختخواب طاق باز دراز بكشید , تمام بدنتان را كاملاً رها كنید دستها و پاها از همدیگر جدا باشند , به آرامی ده نفس عمیق بكشید و در حین این عمل كم كم خود را در فضای آرامش بخش مثل كنار دریا یا جای سرسبز یامحل دلخواه تصوركنید. در صورتی كه این مراحل را به خوبی انجام داده باشید به آرامش عمیق می رسید , در این شرایط تلقینات مناسب را می توانید به خود بدهید.

============

کلمات کلیدی=هیپنوتراپی.هیپنوتراپیست.بهترین متخصص هیپنوتراپی در تهران.دکتر متخصص هیپنوتراپی.هیپنوتیزم درمانی.