درمان کولون تحریک پذیر با هیپنوتراپی


سندرم روده ی تحریك پذیر (Irritable bowel syndrome (IBS)) یك بیماری شایع، مزمن و ناتوان كننده و بخشی از اختلالات عملكردی دستگاه گوارش (Functional gastrointestinal disorders) می باشد كه با علایم درد یا ناراحتی (Discomfort) شكمی همراه با اختلال در دفع و عادات روده تظاهر پیدا می كند.

شیوع این بیماری در جامعه بالا و بین 9 تا 22 درصد می باشد با این حال در حدود 70 درصد مبتلایان به IBS به پزشك مراجعه نمی كنند كه عواملی از قبیل فرهنگ، شدت بیماری، فاكتورهای سایكولوژیك، دسترسی به پزشك و ... در این امر دخیل می باشند، با این وجود حدود 12 درصد بیماران مراجعه كننده به درمانگاه های عمومی و 25 تا 50 درصد بیماران مراجعه كننده به كلینیك های تخصصی گوارش را این بیماران تشكیل می دهند. شیوع IBS در نقاط جغرافیایی مختلف با هم متفاوت است، اما به طور كلی در زنان شیوع بیشتری دارد و سن اكثر بیماران 30-50 سال می باشد. تا كنون به جز یك مطالعه در شهركرد كه شیوع IBS را كمتر از كشورهای غرب و نزدیك به جوامع آسیا گزارش نموده است مطالعه ی جامعی در مورد اپیدمیولوژی این بیماری در ایران انجام نشده است.

IBS اغلب با اختلالات سایكولوژیك از قبیل اضطراب و افسردگی، اختلال در كیفیت زندگی، ناتوانی، اختلال در امور شغلی و غیبت از محل كار و ایجاد مخارج سنگین همراه است. عوامل روانشناختی اگرچه به خودی خود بخشی از IBS نمی باشند، نقش مهمی در سیر بیماری و پیامدهای بالینی دارند. استرس، اضطراب و افسردگی در این بیماران شایع و قویاً با شروع و شدت علایم ارتباط دارند به طوری كه برخی از محققین IBS را جزئی از اختلالات روان-تنی (Psychosomatic) قلمداد می كنند. علایم IBS بر اساس شدت به خفیف، متوسط و شدید تقسیم بندی می شود. حدود 15 در صد از بیماران دارای علایم شدید و اكثراً به درمان های رایج (دارو و رژیم درمانی) مقاوم هستند كه به خاطر ویزیت ها و معاینات مكرر در نزد متخصصین متعدد و درمان های طولانی مدت اما نا موفق، بار مالی و كاری زیادی را بر سیستم بهداشتی متحمل می كنند از این رو همواره درمان و نحوه ی برخورد با این بیماران از مشكلاتی است كه متخصصین گوارش و همچنین خود بیماران با آن روبرو می باشند.

در نتیجه از چند دهه ی گذشته تا كنون بیماران مقاوم به درمان مركز توجه درمان های سایكولوژیك از قبیل درمان شناختی-رفتاری (Cognotive-Bhavioral Therapy)، آرام سازی، روان درمانی پویا و هیپنوتراپی قرار گرفته اند. هر چند كه تعریف جامعی از IBS ِ مقاوم به درمان (Refractory IBS) وجود ندارد، طبق شواهد تا كنون پر كاربرد ترین و مؤثر ترین درمان برای این نوع بیماران متد هیپنوتراپی متمركز بر دستگاه گوارش می باشد كه اولین بار در سال 1984 توسط دكتر Whorwell ابداء گردید و شامل 12 جلسه ی هفتگی به همراه تمرین خود هیپنوتیزم توسط نوار صوتی در منزل در فواصل جلسات می باشد. در هر جلسه پروسه ی هیپنوتراپی طبق استاندارد شامل مراحل القاء، آرام سازی، عمیق سازی خلسه، تلقینات درمانی متمركز بر دستگاه گوارش، تلقینات تقویت اگو (Ego strengthening) و پایان دادن به خلسه می باشد. كارایی این متد در مطالعات بسیاری ارزیابی شده و بیش از 70 درصد بیماران مقاوم به درمان به هیپنوتراپی پاسخ می دهند و از این دسته در بیش از 80 درصد آثار درمانی از 2 تا 5 سال پایدار بوده است. هیپنوتراپی علاوه بر بهبود درد، ناراحتی شكمی و عادات روده همچنین موجب بهتر شدن كیفیت زندگی، كاهش اضطراب و افسردگی و بهبود سایر مشخصات غیر روده ایی IBS از قبیل استفراغ، تهوع، سردرد، خستگی و نفخ به میزان چشم گیری شده است. كارایی قابل توجه هیپنوتراپی در درمان IBS منجر به ایجاد یك مركز درمانی درUK National Health Service شده كه اختصاصاً به درمان این بیماران می پردازد.

(گروه هیپنوتراپی دانشگاه علوم پزشكی اصفهان در حال حاضر در حال انجام یك مطالعه در این زمینه با كمك مؤسسه تحقیقاتی درمانی گوارش پورسینای حكیم در اصفهان می باشد).


منبع:سایت ایران سلامت 


کلمات کلیدی=هیپنوتراپی در درمان بیماریهای کولون تحریک پذیر-هیپنوتیزم درمانی در درمان بیماری التهاب روده-هیپنوتراپی در درمان بیماریهای روده و گوارش-هیپنوتیزم درمانی در درمان اختلالات گوارشی-هیپنوتراپی و درمان بیماریهای جسمانی و فیزیو لوژیک.درمان درمان-هیپنوتیزم -هیپنوتراپی -هیپنوتیزم درمانی-هیپنوتراپیست-هیپنوتراپی هیپنوتیزم درمانی-دکتر هیپنوتراپی-دکتر هیپنوتیزم درمانی-هیپنوتراپی در درمان اختلالات گوارش و گوارشی.