خیال پردازی زبان ارتباط بین مغز و جسم ویكی از تكنیك های هیپنوتراپی است ، البته به شرط آنكه بر اساس اصول مشخصی كه مطابق با قوانین تاثیرگذاری ذهنی و كاركرد ضمیر ناخودآگاه است اعمال گردد. شمــــا نمی توانید به زگیل روی دستتان بگویید ناپدید شو ، چون این به زبانی نیست كه مغز با بدن حرف می زند. شما باید از بین رفتن زگیل روی دستتان را در شرایط معینی كه در برخی حوزه های روانشناسی و فرا روانشناسی نظیر NLP ، هیپنوتراپی ، اسكیما تراپی ( طرحواره درمانی) وغیره مفصلا بدانها پرداخته می شود ، تصور كنید.

یك فرد معمولی روزانه حدود ۱۰ هزار فكر و خیال را از ذهن خود می گذراند كه لااقل نصف آنها اثر منفی دارند. متأسفانه بسیاری از تصورات مانند نگرانی ـ ترس ـ تنفر ـ انتقام ـ می توانند به بدن آسیب رســــانده و فیزیولوژی بــــدن را مستعد ناخوشی های فراوان از جملــــه زخم معده ـ التهاب مفاصل ـ سردرد ـ بیماریهای قلبی و یا روانی كنند. اما اگر یاد بگیرید تصورات را در مغز كنترل كنید به بدنتان كمك كرده اید تا خود را درمان كنید.دكتر كارل سیمنتن در اوایل قرن ۱۹۷۰ از خیال درمانی برای درمان بیماران سرطانی استفاده نمود. او ۱۵۹ بیمار مبتلا به سرطان ناعلاج را كه گفته بودند بیش از یكسال زنده نخواهند ماند، زیر نظر گرفت و با استفاده از روش خیال درمانی به عنوان بخشی از درمان، به این نتایج رسید: ۴۰ درصد بیماران تا چهار سال بعد زنده ماندند، ۲۲ درصد كاملاً درمان شدند، در ۱۹ درصد افراد تومورها ناپدید شدند بود و روی هم رفته افراد تحت درمان با خیال درمانی همراه با درمان دارویی دو برابر آنهایی كه فقط با دارو درمان شده بودند زنده ماندند.همچنین مطالعات زیادی نشان داده است كه خیال درمانی دستگاه ایمنی را هم تقویت می كند. محققان دانماركی در بدن ده دانشجو كه فعال بودن شدید دستگاه ایمنی را تصور كرده بودند افزایش فعالیت سلولهای را شاهد بودند . شواهد نشان می دهد كه مغز به تصورات هم مانند واقعیات واكنش نشان می دهد و خیال پردازی تا حدودی مانند واقعیت عمل میكند. به طوری كه وقتی فعالیتی یا تصویری را در ذهنتان به خوبی مجسم می كنید مغز در بسیاری از موارد با آن درست مانند انجام واقعی آن عمل یا فرایند ، برخورد می كند ( مانند تصور لیموترش و ترشح بزاق كه به آن پدیده "ایدئو موتور " میگوییم ودر هیپنوتیزم درمانی كاربردهای ملموسی دارد ). بنابراین وقتی كه تصوری در ذهن شكل گرفت ، توسط قشر مغز، هیپوتالامـوس و هیپوفیز خوانده شده و به مرحله عمل می رسد كه باعث واكنش هـــای فیزیولوژی می شود.

بنابراین، قدرت درونی شفا بخشیدن كه از ساختار بیولوژی بدن وساختار مغز آدمی سرچشمه می گیرد قدرت عجیبی نیست و نمونه های مستند بسیار فراوانی در سراسر دنیا می توان یافت كه با استفاده از چنین شیوه هایی به بهبودی دست پیدا كرده اند. بخش طبیعی جهان درون بدن است ، كه در تمام بیست و چهار ساعت شبانه روز پیوسته سرگرم پیچیده ترین كنشهای جســـم وكنترل و تنظیم تمام اجزای ارگانیسم آدمی است. این دانشمند بی همتا ، به طور خودكار در هر یك از یاخته ها ، بدون آنكه ما در هر لظه از زندگی خود به آن توجه داشته باشیم ، فعل و انفعالاتی را به انجام می رساند كه بزرگترین شیمیدانان جهان ، حتی قادر به تقلید از آن نیستند. بنابراین سخن گزافی نیست اگر بگوییم، میزان قابل توجهی از عمل شفا ،از طریق كنشهای خودكار ذهن نیمه هوشیار صورت می گیرد.

با این حال پرسش اینجاست كه اگر تن آدمی صاحب چنین قدرتهای احیا كننده حیرت انگیزی است، پس چرا بیمار می شود؟
در این زمینه مختصرا باید گفت كه بیماری نشانه ای از عادتهای نادرست و افكار و تصورات منفی ذهن ما است واین اصلی است كه در طب باستان بر روی ان تاكید فراوانی می شده است. به این دلیل موهبت شخصی كه درست می اندیشد ، به طور ناخودآگاه آرامش و سلامتی و نشاط را در خــــود پرورش می دهد و مادامی كه پالایش ذهنی و عاطفی مانند از بین بردن ترس ـ حسد ـ كینه و دشمنی و غیره رخ ندهد، گرایشهای منفی سبب ماندگار شدن مشكلات جسمی خواهد بود.زیرا حقیقت آن است كه جسم ارگانیسمی زنده اما در كنترل مستقیم مغز است و چنانكه ذكر شد ، در بسیاری از موارد ، در واقع تصاویر ذهنی است كه مشابه یك عمل واقعی ، مبنای عمل مغز قرار می گیرد.

شاید شنیده یا دیده اید كه افراد معمولی از طریق هیپنوتیزم شدن قادر به انجام كارهای خارق العاده از جمله راه رفتن بر روی بستری از زغال گداخته یا پدیده هایی دیگر نظیر بی حسی ، تغییر در عادات ، تسكین درد ، درمان اختلالات ، وسواس ها ، ترسها و غیره شده اند. در این گونه موارد به قدرت عظیم نهفته در درونتان ایمان بیاورید و باور كنید ذهن نا هشیار شما كه هم اكنون در حال تنظیم و كنترل اعمال حیاتی بدن شماست ، قادر به انجام به ظاهر معجزه خواهد بود.به كارگیری روش خیال درمانی و تصویرسازی ، توأم با روشهای متداول دردرمان های هیپنوتیزمی ، قادر است در بهبود سریع بیماران تأثیر به سزایی داشته باشد .


منبع: pezeshkan.ir

کلمات کلیدی=خیال و تجسم سازی ذهنی-تجسم خلاق-تجسم سازی ذهنی-تجسم خلاق-خلاقیت-کلینیک تجسم خلاق-مرکز تجسم خلاق-دکتر تجسم سازی خلاق-خلاقیت -سلامت روان.کلینیک روانشناسی و هیپنوتیزم.