زایمان بدون درد با هیپنوتیزم

زایمان بدون درد با هیپنوتیزم


انجام این روش جراحی، آن هم برای دومین بار در ایران، در حالی بود كه دبیر اجرایی علمی مامایی ایران در مورد اجرایی‌شدن پروتكل مربوط به استفاده از این روش‌ها برای كاهش هزینه‌های زایمان، افزایش كیفیت خدمات مراقبتی به زنان باردار و تولد نوزاد سالم به وزارت بهداشت تاكید كرده بود.

چندی پیش نخستین دوره آموزش زایمان بدون درد به روش هیپنوتیزم در بیمارستان لبافی‌نژاد تهران برگزار شد و گروهی از پزشكان متخصص زنان و مامایی در مورد زایمان به روش هیپنوتیزم آموزش دیدند.

به نوشته تهران امروز، این دوره‌های آموزشی كه در پی توصیه سازمان بهداشت جهانی به كشورهای جهان برای كاهش میزان سزارین صورت گرفت جامعه مامایی را نسبت به انجام این روش زایمان آگاه و آماده كرد. حامیان زایمان به روش هیپنوتیزم در شرایطی مجوز آموزش این روش را از وزارت بهداشت دریافت كردند كه بنا بر آمار این وزارتخانه، 42 درصد زایمان‌ها در كشور به صورت سزارین صورت می‌گیرد و این در حالی است كه بنا بر توصیه سازمان بهداشت جهانی میزان سزارین در هر كشور نباید از 10 تا 15 درصد بیشتر باشد.

همزمان با تدوین پروتكل‌های زایمان بدون درد در سال 85، بحث زایمان به روش هیپنوتیزم نیز مطرح و این روش پس از ماه‌ها بحث و بررسی در مجموعه زایمان‌های بدون درد قرار گرفت و این در حالی بود كه درست 6 ماه از زمان تولد دومین كودك به روش هیپنوتیزم می‌گذشت. گر چه این تولد به علت بالا بودن وزن كودك به روش سزارین انجام شد، اما این اطمینان خاطر را برای زنان به وجود می‌آورد كه با هیپنوتیزم می‌توان زایمان بدون درد داشت. چرا كه از دیدگاه متخصصان زنان و مامایی، مهمترین عامل گرایش زنان به سزارین ترس از زایمان است و بیشتر به همین علت است كه زنان سزارین را برای تولد فرزندان خود انتخاب می‌كنند.

حامیان این روش زایمان در دفاع از آن به سابقه هیپنوتیزم در دنیا استناد كرده و عدم توسعه آن را در ایران به طرز تلقی مردم و مسئولان نسبت می‌دهند.

دكتر مهوش آگاه، مدرس زایمان بدون درد :


هیپنوتیزم یك روش كاملا علمی است كه در سال 1954 در كالج سلطنتی انگلیس به عنوان یك روش علمی در آموزش پزشكی دانشجویان پزشكی تصویب شد و از سال 1996 با طی مراحل علمی «كلینیكال ترایال» به عنوان یك روش كامل كلاسیك علمی در كتاب مرجع روانپزشكی قرار گرفت و این در حالی است كه در ایران عده‌ای درمان و كاهش درد به روش هیپنوتیزم را جزو طب مكمل یا آلترناتیو می‌دانند و همین امر موجب شده كه این روش علمی در كشور توسعه نیابد.


می‌توان به روش هیپنوتیزم با متمركز كردن فكر یك زن در حین زایمان به جای دیگر كاری كرد كه درد را احساس نكند و این پایه روشی است كه در این دوره به متخصصان بیهوشی، زنان و اطفال آموزش داده می‌شود و در حقیقت هیپنوتیزم به معنای تمركز در یك موضوع، انفكاك از محیط و تاثیرپذیری از موضوعی است كه بر آن تمركز كرده‌ایم همه ما روزانه هیپنوتیزم را به صورت ناخودآگاه تجربه می‌كنیم مانند اینكه پس از یك رانندگی طولانی، وقتی به مقصد می‌رسیم یادمان نیست كه چگونه مسیر را طی كرده‌ایم علت آن این است كه در تمام مدت فكرمان جای دیگری بوده است و این همان هیپنوتیزم است.
از دیدگاه این مدرس آموزش زایمان به روش هیپنوتیزم، این روش در حداقل 80 درصد مردم به جز افرادی كه بیماری‌های شدید روانی دارند یا عقب‌مانده ذهنی هستند، جوابگوست و با تغییراتی كه به وسیله آن در متابولیسم مغز انجام می‌شود، درد را كاملا می‌توان كنترل كرد و در مورد زایمان از این طریق تجربه نشان داده است كه در شیردهی مادر نیز تاثیر دارد و آن را افزایش می‌دهد.

متخصصان زنان و مامایی این روش زایمان را به بیماران قلبی، دیابتی و بیمارانی كه در برابر روش‌های بی‌حسی و بیهوشی حالت تهوع مكرر پیدا می‌كنند پیشنهاد می‌كنند و معتقدند برای بیمارانی كه در ناحیه برش احساس درد شدید می‌كنند و برای بی‌حسی نیز میزان پلاكت آنها پایین است و كسانی كه در ناحیه كمر دچار عفونت شده‌اند یا در سیستم ستون مهره‌ای آنها ناهنجاری‌هایی وجود دارد هیپنوتیزم به‌عنوان روشی مناسب برای زایمان به‌حساب می‌آید.

در دنیا و بیشتر كشورهای در حال توسعه در هر دقیقه یك زن از عواملی مربوط به بارداری و زایمان جان خود را از دست می‌دهند و در سال بالغ بر پانصدهزار زن در این رابطه می‌میرند. در ایران نیز از سال 1375 تا 1384، 2585 مرگ مادران باردار و در سال 1384، 295 مورد مرگ مادر توسط وزارت بهداشت گزارش‌ شده كه 6/87 درصد آنها در بیمارستان اتفاق افتاده و 60 درصد آنها به علت خطاهای پزشكی، مامایی و پرستاری بوده است بنابراین یكی دیگر از مهم‌ترین علل گرایش زنان در ایران به سزارین مرگ و میرهای پی در پی مادرانی است كه 17 درصد این مرگ و میرها توسط افرادی اتفاق می‌افتد كه هیچ دوره آموزشی در مورد زایمان ندیده‌اند.

59 درصد مرگ و میر مادران در كشور به علت خونریزی، 14 درصد به علت فشار خون بالا، 14 درصد به علت بیماری‌های قلب و عروق، 13 درصد به علت عفونت و به ترتیب خونریزی دوران بارداری، عوارض سقط جنین و آمپولی ریه مهم‌ترین عامل مرگ و میر مادران محسوب می‌شود و این در حالی است كه سزارین نیز خالی از خطر نیست و مانند هر عمل دیگری یك عمل جراحی به حساب می‌آید و مانند هر جراحی دیگر نیازمند بیهوشی است و بیهوشی نیز خطراتی چون ابتلا به خونریزی، عفونت و انتقال خون را به همراه دارد و فرزندان متولد شده به این شیوه دچار عوارضی می‌شوند كه دكتر ناصر افضلیان متخصص كودكان و كارشناس اداره كودكان وزارت بهداشت در تشریح آن می‌گوید: از آنجا كه نوزادان سزارینی فشارهای طبیعی زمان زایمان را تحمل نمی‌كنند، ریه‌های آنها از مایعات و ترشحات خالی نمی‌شود و در نتیجه عوارضی چون زجر تنفسی در این نوزادان بسیار شایع است؛ به‌گونه‌ای كه حدود نیمی از نوزادان نیاز به بستری شدن در ICU را پیدا می‌كنند كه این مسأله هزینه زیادی را بر خانواده‌ها تحمیل می‌كند و از سوی دیگر چون اغلب سزارین‌ها به صورت انتخابی است و پیش از پایان زمان بارداری و شروع دردهای زایمانی انجام می‌شود نوزادان سزارینی اغلب نارس هستند و مادر سزارین‌شده حداقل تا دو ساعت نمی‌تواند به فرزندش شیر بدهد و این تاخیر موجب بروز اختلالات تغذیه‌ای در مادر می‌شود.

با توجه به عوارض حاصل از عمل سزارین حامیان زایمان به روش هیپنوتیزم این روش را به عنوان یك روش جایگزین برای سزارین مطرح می‌كنند و مدعی‌اند كه این روش یك روش علمی و كاربردی است كه به سهولت و ارزانی می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد و در این روش زنان در ماه‌های 2 تا 8 ماهگی بارداری با كمك پزشك با هیپنوتیزم و خود هیپنوتیزم آشنا می‌شوند و در صورتی كه داوطلبان این نوع زایمان هیپنوتیزم‌پذیری متوسط یا خوب دارند با خودهپینوتیزم و روش‌های ایجاد بی‌دردی با خودهپینوتیزم آشنا و در خانه، درمانگاه یا بیمارستان حتی بدون كمك پزشك یا مامایی كه با هپینوتیزم آشنایی داشته باشد می‌توانند زیر نظر پزشك یا ماما خود را در شرایط بی‌دردی قرار دهند. درست همانند اتفاقی كه در مورد اولین زایمان به روش هیپنوتیزم افتاد و مادر داوطلب برای انجام زایمان تحت مراقبت‌های پزشك قرار گرفت

سایت آی آر نی نی