هیپنوتیزم حالتی است که با درجاتی از اختلال در درجه آگاهی همراه بوده و با افزایش تلقین پذیری شدید همراه است و تمام افکار و صحبتهای سوژه از ضمیر نا خودآگاه سر چشمه گرفته و با ریلکس بودن شدید همراه است . در واقع با هیپنوتیزم می توان به ضمیر نا خودآگاه دسترسی پیدا کردو به کمک آن برخی از مکانیسم های جسمی را تغییر یا تعدیل کردهیپنوتیزم.

هیپنوتیزم از نظر لغوی به معنای خواب مصنوعی و یا خواب مغناطیسی می باشد.تاریخچه هیپنوتیزم به انسان ها و قبایل اولیه تاریخ بشر بر می گردد چرا که قبایل کهن برای رسیدن به حالت خلسه از صدای طبل ها و یا بهم کوبیدن قطعات چوبی و یا کف زدن و کوبیدن پا ها به زمین و یا رقصیدن و نواختن مو سیقی استفاده می کردند.دکتر وان پلت می گوید:هیپنوتیزم عبارت است از یک حالت تمرکز مغزی.در حال عادی مغز متوجه افکار ، اعمال و کرداربسیار زیاد است ، ولی در حال تمرکز صد در صد یا هیپنوتیزم عمیق ، مغز ما از هیچ چیز آگاه نیست و بهیچ چیز توجه ندارد ، مگر بهمان مطالب تلقینی . حتی در این حالت ممکن است هیپنوتیزم شونده شدیدترین درد ها را نیز احساس نکند.

افراد در جریان خلسه هیپنوتیزمی در این شرایط قرار می گیرند :

بیحسی ، سیر قهقرایی در زمان ، انواع توهمات و اختلال در ادراک زمان و کاتالپسی (حالتهای انقباض شدید عضلانی و یا شلی عضلات ).

کاتالپسی هیپنوتیزم : یعنی هم عضلات بدن می توانند آنقدر سخت باشند که شبیه به قطعه چوبی در آیند و یا آنقدر شل و ریلکس شوند که گویی هیچ استخوانی در بدن وجود ندارد.

توهمات هیپنوتیزم : یعنی ایجاد توهمات بویایی و چشایی ،و لامسه به صورتی که سوژه بو هایی را حس می کند و یا طعمهایی را می چشد که وجود خارجی ندارند و یا صداهایی را میشنود که در اصل وجود ندارند. در هیپنوتیزم افراد به درجاتی از خلسه می رسند که با عنوان های، سبک و متوسط و عمیق بیان می شود. البته 95% از افراد جامعه می توانند هیپنوتیزم شوند و وارد درجات مختلف خلسه های سبک (35% ) و متوسط (45% ) هیپنوتیزم شوند و فقط 5% افراد فاقد استعداد هیپنوتیزم پذیری اند. به حالت عمیق هیپنوتیزم ، خلسه مطلق یا کامل اطلاق می شود اما اکثرا با خلسه های سبک و متوسط درمان می شوند. هیپنوتیزم در بچه ها به خوبی صورت می گیرد اما در افراد سالمند دشوارتر است.هر چه هوش و استعداد فرد بیشتر باشد استعداد هیپنوتیزم پذیری او بهتر است .هنگام هیپنوتیزم بطور کلی با سه دسته افراد مواجه هستیم:

 1 _اشخاص سالم و با هوش یا کسانی که دارای هوش متوسطی هستند .این افراد اگر خودشان مایل باشند بخوبی هیپنوتیزم می شوند.

 2_ بیماران روان نژند یا نروز. این افراد که دارای ناراحتیهایی مثل افسردگی و اضطراب هستند ،

3 _اشخاص کودن و کم هوش  و بیماران شدید روانی. چون اساس هیپنوتیزم تمرکز فکر است  افراد کم هوش و کودن وهمچنین بیماران شدید روانی و روان پریشها ، دارای تمرکز فکر نیستند ، لذا هیپنوتیزم نخواهند شد. در زنان هیپنوتیزم به خاطر رقیق بودنشان کمی بهتر و زود تر انجام می شود. دکتر میلتون اریکسون از روان پزشکان و صاحب نظران ارشد در زمینه هیپنوتیزم ، معتقد است که انجام هیپنوتیزم هیچ خطری برای افراد ندارد و عاملی که باعث ترس افراد جامعه از هیپنوتیزم شده است ناشی از کلوپهای شبانه و شو های تلویزیونی است که هیپنوتیزور (کسی که هیپنوتیزم می کند ) روی صحنه با انجام کارهای مسخره و شگفتی آور بر روی برخی از سوژه ها موجبات ترس ویا خنده و سرگرمی بینندگان خود می شود.در حقیقت سوء استفاده از هیپنوتیزم خطر ناک است. شکلی از هیپنوتیزم غیر علمی و تجربی هم هست که در ایران توسط برخی از دعا نویسان و رمالان با روش آینه بینی برای یافتن سارقان اشیاء منازل و ماشین صورت می گیرد.در این روش از کودکان استفاده می کنند . زیرا آنها به راحتی هیپنوتیزم می شوند این روش نوعی سیر قهقرایی هیپنوتیزم است و بایستی حتما ضمیر نا خود آگاه کودک به نحوی از این جریان اطلاع داشته باشدتا بتواند به کشف اشیاء مفقود شده کمک کند .

تلقین ، یکی از بهترین راهها برای رسیدن به ضمیر نا خود آگاه است و در هیپنوتیزم باید یک تصویر ذهنی ساخت و آن را به تلقینات کلامی پیوست  زیرا ضمیر درونی و نا خود آگاه ما علاقه زیادی به تصاویر ذهنی طولانی و تکرار مطالب دارد. تلقین به نفس ، با نفس های عمیق و سخت تمرکز بیشتری در بدن ایجاد می شود. تکرار جملات تلقین آمیز در هیپنوتیزم برای چندین بار بسیار ضرورت دارد . البته باید تلقینات تشویق آمیز و اختیاری مطرح کرد و از کلمات "من " و یا "تو" استفاده شود مثلا  (من این کار بد را ترک خواهم کرد ) و در هر جلسه تمرین حداکثر باید 3 جمله را به طور متوالی تکرار کرد و نه تمام کلمات و تلقینات را . یعنی باید در جلسه دوم علاوه بر 3 جمله جدید ، تلقینات جلسه قبلی را هم تکرار کرد تا پس از مثلا 7 جلسه تمرین ، به تمام جملات برسید.

چه کسانی می توانند هیپنوتیزم کنند

برای موفقیت در هیپنوتیزم،داشتن دانش کافی در مورد هیپنوتیزم ،  علاقه واقعی به این فن و شکیبایی فوق العاده و هم چنین اعتماد بنفس ، طلاقت بیان  ، قدرت تلقین ، اجرای انواع پاسها ، و نگاه ثابت ، لازم و ضروری است.

اصولی چند برای هیپنوتیزور ( کسی که هیپنوتیزم می کند).

1- طلاقت بیان: طلاقت بیان نقش مهمی در عمل هیپنوتیزم دارد. شخصی که با لکنت زبان و یا مکث کردن سخن بگوید ،قادر نخواهد بود افراد را تحت تاثیر قرار داده و به خواب هیپنوز ببرد. لذا لازم است که مدتها برای درست صحبت کردن تمرین کند تا بتواند به وضوح و بدون مکث ،سخنان خود را به گوش شخص هیپنوتیزم شونده برساند.

2- قدرت تلقین : تلقینات باید به گونه ای باشد که با حالات ذهنی و روانی سوژه موافق باشد .

3- اجرای انواع پاسها (لمس کردن  اعضای بدن ): در بعضی از موارد بدون اجرای پاس خیلی مشکل می توان سوژه را به خواب برد. انواع پاسها که مورد اسفاده هیپنویتزور بکار می رود عبارتند از::پاسهای گردن:: ، که در روی سر و صورت و سینه انجام می گیرد.::پاسهای عمودی:: در سراسر بدن از طرف سر به طرف پائین اجرا می شود.::پاسهای افقی:: که معمولا در قسمت سر و صورت و سینه و بطور کلی قسمت بالا تنه اجرا می شود.:::پاس با مسح بدن:: اجرای این پاس در واقع همان ترتیب همان پاسهای ذکر شده می باشد ، منتها در عمل در هنگام پاس دادن ، دستها بطور آهسته و آرام با بدن سوژه برخورد کرده و بدن را لمس می کند.::پاسهای بیداری :: این همان لمس بدن است منتها این بار برای بیدار کردن است و باید دستها با سرعت بیشتر در جهت مخالف( از پائین به بالا ) به حرکت درآورد.

4- اعتماد به نفس:اصل دیگری که باید مورد توجه هیپنوتیزور قرار بگیرد ، داشتن اعتماد بنفس می باشد.زیرا علاوه بر استادی و صبر و حوصله ، هیپنوتیزور باید اعتماد بنفس لازم را دارا باشد تا بتواند با اعتماد به نفس خود ، اعتماد سوژه را جلب نموده در او اثر بگذارد.دیگر مسائلی که باید هیپنوتیزور در نظر داشته باشد از این قرار است .درجه القا پذیری ، طول مدت تاثیر ، عمق خواب،تحصیلات و نوع تربیت دوران کودکی هیپنوتیزم شونده ، شخصیت و اراده او ، و وضع جسمی و روحی هیپنوتیزم شونده در هنگام هیپنوتیزم.

5- نگاه ثابت: در عمل هیپنوتیزم ، گاهی نگاه ثابت همان اثر را روی فرد می گذارد که تمرکز اشعه خورشیدی روی عدسی . به همین جهت اکثر هیپنوتیزم کنندگان از چشمهای خود برای هیپنوتیزم کردن استفاده می کنند. علتش این است که نگاه خیره و مستقیم ، ایجاد تمرکز فکر می کند.پلک زدن خود یک رفلکس است که خارج از اراده ماست و خود به خود بوجود می آید، لذا هیپنوتیزور باید در مقابل این رفلکس ها حاکمیت داشته باشد و بهنگام عمل از پلک زدن بپرهیزد.برای مانع شدن از حرکات چشم ،  تمریناتی  وجود دارد . که در صورت علاقه مندان عزیز میتوانند از طریق ایمیل و یا لینک دیگر  خواستار باشند.

 نکات قابل توجه قبل از انجام هیپنوتیزم

قبل از آن که هیپنوتیزم کنیم ، توجه به نکات زیر لازم و ضروری است

1_مختصری در خصوص هیپنوتیزم برای سوژه صحبت کنید و او را از فواید هیپنوتیزم  و همچنین بی ضرر بودن آن آگاه کنید.از سوژه بپرسید که آیا در مورد خواب هیپنوتیزم سوالی دارد یا نه و در صورتی که سوالی کرد ، باید در کمال احتیاط و دقت ، و با رعایت وضعیت روحی ، به وی پاسخ گفته و مواظب باشید احیانا مورد بدبینی عمومی مانند : ساده لوحی و یا کم هوشی و غیره را به او القا نکنید.

2 _باید به او اطمینان دهید که بدون توافق قبلی، او را بخواب عمیق نخواهید برد و سوالات خصوصی از وی نخواهید کرد. و همچنین اگر او مایل بخواب رفتن است باید همکاری لازم را داشته باشد و به او بگوئید که خواب القائی مانند خواب طبیعی نیست و سوژه می تواند بدون اینکه از حالت خواب خارج شود به سوالات شما پاسخ دهد.

نکات قابل توجه قبل از بیدار کردنهیپنوتیزم

ممکن است سوال کنید که آیا احتمال دارد خواب رفته بیدار نشود ؟در جواب می گوئیم خیر ، بهیچ وجه ، زیرا اگر عمدا هم سوژه را بحال خود رها کنیم و از خواب بیدار نکنیم ، باز هم سوژه پس از مدتی خود به خود بیدار می شود.برای بیدار کردن هم به او بگوئید از 1 تا 5 می شمارم و با هر شمارش خواب شما سبک و سبک ترخواهد شد که پس از 5 شمارش من ،شما کاملا شاد و سلامت و با نشاط از این حالت خارج شده و بیدار خواهید شد. و اگر بعد از شمارش بیدار نشد چند فوت روی چشمها و صورتش می کند ، حتما بیدار خواهد شد و اگر نشد از جهت عکس در مورد خواب کردن در بیدار کردن استفاده می کنیم.

 روش هایی برای خواب کردن:

روش های زیادی می توان ابداع کرد که در اینجا به شرح دو نوع از آنها می پردازیم.

1 _ سوژه را روی صندلی بنشانید و خود نیز در مقابل او روی صندلی بنشینید ، طوری که زانوان سوژه در میان زانوان شما باشد. سپس انگشتان سوژه را در دست گرفته و به چشمان او خیره شوید و در همان حال بطور آهسته مانند حرکات نسیم ، به چشمان سوژه فوت کنید.آنگاه برای اینکه خواب سوژه را عمیق تر کنید ، بمحض پائین آمدن پلکهای سوژه ، با دو انگشت شست خود آهسته فشاری روی کره چشم او وارد کنید تا به خواب عمیق فرو رود .

2 _ در مقابل سوژه که ایستاده و یا نشسته قرار بگیریدو خیره به چشمان او نگاه کنید و از او بخواهید که بطور ثابت به چشمهای شما نگاه کند. سپس چنین تلقین کنید : اکنون به صدای من گوش کنید و فکر خود را روی صدای من متمرکز کنید . حالا بهیچ چیز فکر نمی کنید الا به خواب.خوابی عمیق و آرام بخش . پلکهای شماسنگین و سنگین تر شده و چشمان شما آرام آرام بسته می شود و شما بخوابی عمیق فرو می روید.خوابتان عمیق و عمیق تر می شود و شما همچنان در خواب عمیق باقی خواهید ماند تا وقتی که من شما را بیدار کنم

 کاربرد هیپنوتیزم در پزشکی و درمان

از هیپنوتیزم در پزشکی برای درمان بیماری های روانی و مغز ، در جراحی ها به ویژه زایمان بدون درد ، ترک دخانیات ، بیماری های قلبی عروقی ، اختلالات گوارشی ، تسکین درد وبیهوشی ، تقویت قوای جسمانی و اندیشه و غلبه بر ناملایمات زندگی ، تنگی نفس ، شب ادراری ، لکنت زبان ، بی خوابی ، سر درد ، لاغر شدن ،ایجاد گرما و سرما جهت متعادل کردن دمای بدن ،معالجه بی خوابی، لاغر شدن بوسیله هیپنوتیزم ،معالجه کمروئی ، در مقاصد آموزشی جهت بهتر و سریعتر جایگزین شدن دروس در ذهن و قدرت به خاطر آوری بیشتری در امتحان و ازدیاد قدرت تمرکز ، غلبه بر خستگی پس از کار ها و ورزش های سنگین و حتی متدهای زیادی در نواختن پیانو ( زیرا ضمیر درونی و نا خود آگاه ما می تواند عمل اعضای بدن را کنترل کرده و بر خستگی چیره شود) و هم چنین در قطع اعضا و جراحی قلب استفاده می شود .

 بیماری های ناشی از عشق و هیپنوتیزم

بررسی بسیاری از بیماریها نظیر تنگی نفس ، سردرد ، بیخوابی ، ناراحتی اعصاب ، اختلالات روانی و نظایر آنها ، آشکار می کند که این قبیل ناراحتیهای روانی دارای  منشاء و علت احساسی و عاطفی هستند واحساسات و عواطف عشقی در مرحله اول تقدم قرار دارند.گاهی شخص بشدت عاشق می شود ، ولی بعلت مسائل مالی ، خانوادگی ، اجتماعی و یا طبقاتی و غیره قادر به رسیدن وصال معشوق نیست و لذا تمایل شدید او به مانع برخورد کرده در او اختلالات روانی بوجود می آید.مگر اینکه در چنین شرایطی قربانی عشق بتواند نیروی عصبی خود را به امید آینده در جهات دیگر مانند نقاشی ، ورزش ، هنر و درس و غیره بکار اندازد.گاهی ممکن است خود عشق موجب اختلالات روانی بطور مستقیم نباشد ، اما چون اختلالات معمولا در بحرانهای اجتماعی ایجاد می شود ، بنا بر این آن بحران اجتماعی می تواند عشق باشد و لذا درست در زمانی که مغز و روان شخص تحت تاثیر عشق بوده است، این اختلال بوجود آمده باشد.می دانیم هر نوع فکری که در اوضاع و احوال بحرانی خاص در ذهن ایجاد شود و مورد قبول و تائید شخص قرار گیرد ، چنین فکری با قدرتی شبیه قدرت تلقین در حال هیپنوز به مرحله عمل در خواهدآمد، زیرا در چنین اوضاع و احوال ، شخص ( بدلیل تمرکز فکر )حالتی شبیه هیپنوتیزم دارد و لذا هر نوع تلقینی در او موثر می باشد.بهمین دلیل گاهی ممکن است خود عشق موجب اختلالات روانی نشده باشد ، بلکه درست در مدت زمانی که مغز و روان شخص تحت تاثیر عشق بوده است ، این اختلالات بوجود آمده باشد.

به عنوان نمونه :: آقایی 45 ساله و متاهل ، که دچار تنگی نفس شده بود ، تصور می کرد در محیط کارش نسبت به گرد و غبار حساسیت دارد یا بعبارت دیگر آلرژی دارد.چون هر وقت وارد محیط کارش می شد ، تنگی نفسش شدت می یافت.پی جویی های اولیه در حالت هیپنوتیزم معلوم کرد که علت تنگی نفس او گرد و غبار نبوده ، بلکه مربوط به علاقه ایشان نسبت به دوشیزه زیبای ماشین نویس اداره می باشد.ایجاد عشق از یک سو و احساس گناه بعلت متاهل بودن از سوی دیگر ، با هم برخورد کرده و ایجاد تعارض روانی کرده بود ، و در نتیجه این آقا دچار تنگی نفس شده بود.چند جلسه هیپنوتیزم و تلقین نه تنها موجب رفع تنگی نفسش شد ، بلکه شیفتگی و عشق وی نسبت به دوشیزه ماشین نویس هم از بین رفت.

نقل از سایت گرودنه.

کلمات کلیدی=هیپنوتیزم درمانی-روشهای ایجاد خلسه در هیپنوتیزم-رواندرمانی با هیپنوتیزم-هیپنوتراپی-هیپنوتیزم درمانگر خوب و با تجربه در تهران-بهترین دکتر در هیپنوتیزم و هیپنوتیزم درمانی-روانشناس با تجربه در هیپنوتیزم-هیپنوتراپیست خوب و با تجربه در تهران سعادت آباد شهرک غرب آریا شهر شهرک اکباتان-آیت ا...کاشانی -غرب تهران-نیاوران مینی سیتی-جردن فرشته افریقا-پاسداران شریعتی تهران و ستارخان هیپنوتراپی و دکتر هیپنوتیزم با تجربه و آشنا به علم هیپنوتیزم.