هیپنوتیزم درمانگری كودك و نوجوان

كودكان و نوجوانان خیلی بیشتر، بهتر و سریع‌تر از بزرگسالان هیپنوتیزم می‌شوند و می‌توان به خوبی در درمان بسیاری از بیماری‌ها و ناتوانی‌ها و یا در افزایش قابلیت‌های درسی، ورزشی، اجتماعی وارتباطی آنها به تنهایی و یا همراه سایر روش‌های درمانی از هیپنوتیزم هم استفاده كرد.

هیپنوتیزم یك «روش پزشكی» و اقدامی «در متن شیوه های رواندرمانی» است كه بسیار موثر و مطلقا بی‌عارضه است و جالب است بدانیدكه عملا در شرایط عادی هم، كودكان و نوجوانان در حال و هوایی سیر می‌كنند كه بسیار شبیه به شرایط هیپنوتیزمی است.

تعداد روش‌هایی كه برای ایجاد هیپنوز در كودكان مورد استفاده قرار می‌گیرند خیلی بیشتر از روش‌های القای خلسه در بزرگسالان است و بیشتر با محدود كردن حوزه توجه، مجذوب شدن توسط چیزی و ایجاد درجاتی از جدائی و گسستگی موقت ذهنی از محیط اطراف می‌توان به این حالات در كودكان دست یافت.

حركات تكراری و موزون مانند قرار گرفتن كودك در گهواره متحرك، دعوت بچه‌ها به آرامش و خواب، مانند لالایی گفتن مادرانه، نوازش كودك و برخی از محرك‌های لمسی ظریف مانند زدن ضربه‌های آهسته پیاپی و هم‌زمان به بدن كودك (تاپ تاپ كردن)، حركت هماهنگ و موزون یك دست به جلو و عقب، بسیاری از صداهای یكنواخت (مانند صداهای آهسته و از دور قطار، سشوار، ریش تراش برقی و جاروبرقی)، مشاهده اشیاء متحرك و رنگی كه به سرعت تغیر حالت می‌دهند و نظایر آن كه به طور طبیعی در مورد كودكان اعمال می شود، همه از روش‌های ایجاد هیپنوتیزم، تن آرامی و آرامش به حساب می‌آیند.

محرك‌های عاطفی مانند قراردادن یك عروسك یا اسباب‌بازی شبیه حیوانات دوست داشتنی در كنار یا در بغل كودك در رختخواب، قصه گفتن برای او، صحبت كردن غیرمستقیم با عروسك یا اسباب‌بازی كودك در مورد خوابیدن، گرفتن دست مادر، خوابیدن در بغل مادر و حتی قرار دادن یك پیراهن مادر كه بوی تن او را دارد در كنار كودك ، تعدادی دیگر از امكاناتی هستند كه از ماه‌های اولیه نوزادی می‌توانند كودكان را به آرامش رسانده یا خواب كنند، بدون اینكه بین عامه مردم انواعی از روش‌های رسیدن به حالت خلسه تلقی یا تصور شوند.] همانطور كه بارها و در مقالات بسیاری از این سایت گفته شده هیپنوتیزم به معنای خواب كردن نبوده وهیپنوز حالت خاصی از تمركز شدید و هشیاری است.عبارت "خواب كنند" تنها از آن رو به كار رفته است كه شاید هیپنوتیزم در نوزادان معنایی جز این نداشته باشد.[

در هیپنوتیزم كردن كودكان مرز مهمی بین روش‌‌های ایجاد خلسه و تكنیك‌های عمیق‌تر كردن عمق خلسه وجود ندارد. به این ترتیب كه از تمام روش‌های ایجاد هیپنوتیزم می‌توان به عنوان تكنیكی برای عمیق‌تر شدن استفاده كرد و آنچه كه در هیپنوتیزم بزرگسالان روش عمیق‌تر كردن خلسه تلقی می‌شود، در كودكان برای رسیدن به حالت هیپنوتیزم هم می‌توان از آنها بهره برد. بنابراین با توجه به روش‌های موجود و امكان تركیب و تلفیق آنها با یكدیگر، می‌توان به صدها روش متنوع و متفاوت برای ایجاد خلسه دست یافت.

یك راز مهم در موفقیت هیپنوتیزم و هیپنوتیزم درمانی كودكان و نوجوانان این است كه قبلا طی یك جلسه مشاوره، از علائق و نیازهای كودك آگاهی پیدا كرده، و سپس در طراحی و اجرای برنامه درمان،از این مسائل و عوامل اختصاصی استفاده شود.

كودكان در جریان خلسه در مقایسه با بزرگسالان خیلی بیشتر حركت، جنبش و تكان خوردن را نشان می‌دهند و زیادتر حرف می‌زنند. آنان خیلی سریع‌تر به سمت مشغولیات ذهنی مانند تصویرسازی ذهنی حركت می‌كنند و برعكس افراد بالغ از اینكه در زمینه خواب و خواب آلوده شدن با آنها صحبت شود، ناخشنود می‌گردند. شاید خیال می‌كنند در این شرایط اختیار و كنترل خود را از دست می‌دهند.

كسانی برای هیپنوتیزم درمانی در كودكان و نوجوانان شایسته هستند كه دانش و مهارت كافی را در تشخیص و تفسیر بیماری‌ها و مراحل مختلف رشد و تكامل كودكان پیدا كرده باشند و در برنامه‌ریزی درمان، به علت مراجعه كودك، مرحله رشد و تكامل او، علایق وی، جنسیت كودك و... توجه كنند. برای مثال برای یك پسر بچه، روحیه رقابت و قهرمانی، تمایلات ورزشی و ایجاد تجسم و تصوراتی مانند موتور سیكلت سواری جالب و جذاب است،در حالی كه برای یك دختر خانم غالبا این مضامین چندان یا هرگز دل‌انگیز نیستند. هر چند منظره یك دریای آرام در یك روز آفتابی ونظایر آن برای بسیاری از افراد جامعه خیلی آرامش‌بخش است، ولی برای كودك یا نوجوانی كه دوستی یا عزیزی را در دریا از دست داده باشد، نباید از تصویرسازی ذهنی دریا برای او استفاده كرد.

 

استعداد هیپنوتیزم پذیری در كودكان

برخی از عوامل مهمی كه در جواب دادن كودكان به حالت خلسه و یا عكس‌العمل آنان به هیپنوتیزم دخالت دارند. عبارتند از:

1- سن: بین سن كودك و میزان جواب دادن او به هیپنوتیزم رابطه پیچیده‌ای وجود دارد. بسیاری از پژوهش‌های انجام شده نشان داده‌اند كه تنها در كودكان كمتر از 3 سال محدودیت‌هایی در زمینه هیپنوتیزم شدن وجود دارد. با این وجود در این سنین هم به كمك صدا و حركات تكراری و موزون، مانند لالایی گفتن و حركت دادن آرام كودك در بغل، بر روی پا و یا در كالسكه‌اش، نه تنها به سرعت و به ویژه در شب به خواب می‌رود، بلكه توجه حواس وی به محرك‌های خارجی ترسناك (مانند صدای رعد و برق یا صدای حیوانات) هم كاهش می‌یابد و یا كاملا از بین می‌رود.

كودكان در سنین میانی (12-7 سالگی) همیشه و در هر شرایطی بهترین «هیپنوتیزم‌پذیرها» بوده و قدرت تصور و تجسم اشیاء عینی و ملموس را دارند. بچه‌های بسیار كوچك نسبت به روش‌های ایجاد كننده خلسه هیپنوتیزمی با روش‌های حواس پرت‌كنندگی بسیار حساس هستند.در حالی كه در سنین میانی بیشتر با تلقیناتی بر پایه تجسم مناظر عینی و واقعی به آرامش می‌رسند و از حدود 12 سالگی به بالا حتی با تلقینات استعاره‌ای و غیرمستقیم – مانند افراد بالغ – به سرعت در شرایط هیپنوز قرار می‌گیرند.

اوج هیپنوتیزم پذیری انسان ها در سنین 14-7 سالگی است كه در دوران بلوغ اندكی كاهش پیدا می‌كند و از آن به بعد برای تمام دوران بزرگسالی ثابت باقی می‌ماند، مگر این كه در وضعیت روانی فرد مشكلی ایجاد شود.

2- زمینه ارثی و محیطی یا تربیتی: تحقیقات انجام گرفته بر روی دوقلوهای مشابه یا تك تخمكی، دوقلوهای غیرمشابه یا دوتخمكی و كودكان هم سن ولی غیر دوقلو یا چند قلو نشان داده است كه:

- در دوقلوهای مشابه یا تك تخمكی ، هیپنوتیزم‌پذیری مساوی یا خیلی نزدیك به یكدیگر است.

- در دوقلوهای غیرمشابه یا دو تخمكی و كودكان هم سن در خانواده‌های بزرگ، میزان هیپنوتیزم‌پذیری متفاوت است.

- بین كودك و یكی از والدین كه با او هم جنس است – مانند پدر و پسر یا مادر و دختر – هیپنوتیزم پذیری رابطه مستقیمی دارد.

- كودكانی كه در خانواده‌های سخت‌گیر، بسیار با انضباط و خشن بزرگ شده‌اند، دارای هیپنوتیزم‌پذیری بیشتری هستند.

- احتمالا الگوبرداری از رفتار پدر یا مادر در افزایش یا كاهش هیپنوتیزم پذیری پسر یا دختر آنان تاثیر دارد.

3- رشد و تكامل شناختی یا هوشی: رشد شناختی در معنی و مفهومی كه كمتر كلی و جهانی است، به رشد هوشی تعبیر یا تفسیر می‌شود. به صورت كلی هوش بیشتر با هیپنوتیزم پذیری زیادتر رابطه مستقیم دارد. با این وجود در جریان تحقیقات علمی، بارها كودكان و نوجوانانی پیدا می‌شوند كه با وجود عقب ماندگی ذهنی و یا حتی اختلالات ساختاری عصبی، از هیپنوتیزم‌پذیری بالایی برخوردار هستند.

4- اصول كلی رشد و تكامل: هر چند معمولا رشد و تكامل با عامل سن ارتباط دارد، ولی همیشه این «استاندارد» در مورد تمام كودكان و نوجوانان صدق نمی‌كند. این‌گونه به نظر می‌آید كه در مراحل اولیه و میانی كودكی، آنها تمایل دارند تا عواطف، مهارت‌های حركتی و شناختی را با یكدیگر تركیب و تلفیق كنند و در نتیجه عكس‌العمل‌های غیرعادی، فردی و غیرمتعارفی را به صورت سریع نشان دهند كه نظیر آنها در افراد بالغ دیده نمی‌شوند.

 

تكنیك‌های ایجاد خلسه در كودكان و نوجوانان

 

برای ایجاد خلسه در كودكان در محدوده‌های سنی (2-0)، (4-2)، (6-4) و... انبوهی از روش‌ها القای خلسه و روش‌های عمیق‌تر كردن خلسه وجود دارند.

روش‌هایی كه در ایجاد خلسه در كودكان و نوجوانان مورد استفاده قرار می‌گیرند، بایستی تشویق‌آمیز و نه آمرانه و دیكتاتور مآبانه بوده باشند، زیرا تنها در شرایط آرامش، محبت و احترام است كه كودك حاضر به گفتگو و تبادل عقاید با درمانگر می‌شود.

 

امكانات درمانی در هیپنوتیزم كودكان و نوجوانان

موارد بسیار فراوانی در این زمینه ذكر شده است كه معدودی از آنها عبارتند از:

- افزایش تمركز و ازدیاد قابلیت‌های درسی و ورزشی كودكان و نوجوانان

- افزایش اعتماد به نفس در آنان برای بهبود ارتباطات اجتماعی و گروهی

- كاهش اضطراب و نگرانی به عنوان عاملی بسیار مهم در ازدیاد تمركز و قابلیت‌های درسی آنان

- افزایش و گسترش تصویرسازی ذهنی و نقش مهم آن در پیشرفت‌های هنری و فلسفی

- از بین بردن انبوهی از عادات بد یا جایگزینی رفتارهای خوب

- درمان برخی از بیماری‌های شایع دوران كودكی مانند شب ادراری، انواع ترس‌ها، عدم كنترل ادرار در روز، بی‌اختیاری در دفع مقداری مدفوع در روز، لكنت زبان و... 

- درمان دندان قروچه شبانه، خوردن یا جویدن ناخن، كندن موهای سر یا ابرو و...

- كنترل دردهای مزمن ،شدید و یا دیرپا


نقل از وبسایت ایران هیپنو دات کام


کلمات کلیدی=هیپنوتیزم در کودکان-هیپنوتیزم در نوجوانان-هیپنوتیزم درمانی برای کودکان-هیپنوتراپی در کودکان و نوجوانان-کلینیک هیپنوتیزم در تهران-هیپنوتراپی در تهران-آریاشهر-غرب تهران-دکتر روانشناس مسلط به هیپنوتیزم و هینوتراپی و هیپنوتیزم درمانی-از یاد بردن خاطرات با هیپنوتیزم-هیپنوتیزم درمانی در تهران الهیه فرشته جردن -شهرک غرب -شهرک ژاندارمری -ستارخان-گیشا گیشا-پاسداران شریعتی نیاوران مینی سیتی-ولی عصر-متخصص هیپنوتیزم در آیت ا...کاشانی آریاشهر صادقیه جلال آل احمد فاطمی-رواندرمانی با هینوتیزم -درمان بیماری افسردگی اضطراب فوبیا وسواس پانیک با هیپنوتیزم.