هیپنوتیزم" به زبان یونانی به معنای خواب ترجمه می‌شود اما واژه صحیح برگردان فارسی آن، "خوابواره " است که البته زیاد استفاده نمی‌شود.]  با این حال اگر بخواهیم ترجمه مناسبی برای این واژه بر اساس ماهیت و نحوه ایجاد آن در افراد بیان كنیم شاید بهترین معادل فارسی برای آن "حالت جذبه" یا مجذوب شدگی است.[

 سالیان دور انسانها به صورت طبیعی از تکنیک‌های هیپنوتیزم استفاده می‌نمودند. بدون آنكه كاملا به قابلیت ها و ماهیت آن اشراف داشته باشند. آنها در مراسمهای مذهبی شان از روشهای قرار گرفتن در خلسه‌ ، یا آنچه كه ما امروزه آن را "خود هیپنوتیزم" و گاهاً" تکنیک‌های پیشرفته هیپنوتیزم" می نامیم، استفاده می‌کردند. در حال تلقین پذیری و "ترانس" قرار می‌گرفتند و به زعم خود برای ارتباط با جهان دیگر، پیشگویی رویدادها، درمان و تداوی و حتی ازدواج  و تعیین بزرگان قوم  خود بهره می جستند.

 اجداد ما با استفاده از تکنیک‌های خلسه هیپنوتیزمی، در مراسم مذهبی یا جشن‌های دروه‌ای شرکت می‌کردند و کارهای خارق‌العاده‌ای را انجام می‌دادند. مثلاً ممکن بود با استفاده از تکنیک‌های "خود هیپنوتیزم" ، سوزنی را در بدنشان فرو کنند، بدون اینکه  خونریزی یا دردی داشته باشد كه البته قبلاً تصور می‌شد، این وضعیت به دلیل حالات روحی خاص آنها در مراسم‌های خاص یا خرده فرهنگ هایشان است. اما زمانیکه به تدریج تکنیک‌های هیپنوتیزم کالبد شکافی شده و ما کارکرد هیپنوتیزم را بر روی بدن مورد مطالعه قرار دادیم ، متوجه شدیم که این افراد اکثراً وارد حالت خلسه یا هیپنوتیزم  شده و به نوعی یک تکنیک هیپنوتیزم پیشرفته را بدون آنكه بدانند بر روی خود اعمال می‌کرده اند. ]چنانكه هم اكنون نیز در بسیاری از نمایشهای هیپنوتیزمی در سراسر دنیا و پیش چشم بینندگان یك شوی تلویزیونی، این كار با سرعتی باور نكردنی و حتی از سوی هیپنوتیزورهای آماتور به سهولت انجام شده و هنوز هم باعث حیرت ناظران می شود . شما می توانید برای دیدن كلیپ هایی در این زمینه به بخش ویدئو همین سایت مراجعه بفرمایید.

اما واقعیت آن است كه هیپنوتیزم كاركردهای بسیار با ارزش تری از انجام  چند عمل محیر العقول برای ایجاد سرگرمی و خوشگذرانی دارد و در حقیقت كاربردهای درمانی و تغییراتی كه به منظور اصلاح عادات ، بهبود شرایط ذهنی و و ارتقای كیفیت زندگی در افراد ایجاد می كند، بیشتر بیانگر قدرت و شگفتی آن است. چراكه دستیابی به بسیاری از این موارد تقریبا بوسیله دارو درمانی یا نظایر آن غیر ممكن بوده یا در فرایند پر پیچ وخم وطولانی مدت جلسات رواندرمانی به انتها نمی رسد.

همچنین گزارشات مستند و محكمی از درمانهای عجیب و پدیده های غیر متعارف آن بوسیله هیپنوتیزم وجود دارد كه غیر قابل انكار بوده و توسط افراد صاحب نامی گزارش شده اند كه نشان دهنده قابلیت های كشف نشده ناخودآگاه انسان در حالت هیپنوز و امكان دسترسی به ظرفیت های بالاتری از شعور و آگاهی برای درمان، خودشناسی ، تاثیر و تغییر است. برای كسب اطلاعات بیشتر در این زمینه نیز می توانید به كتاب "قدرت های روانی هیپنوتیزم" نوشته "سیمئون ادموندز" با ترجمه دكتر جمالیان مراجعه بفرمایید.  [  

 

بنابراین تکنیک‌های جدید ارائه شده در هیپنوتیزم درمانی ، با استفاده از روشهای پیشرفته شرطی سازی ، خود هیپنوتیزم و انجام سریع آنها ، به ما کمک می‌کند تا در زمینه‌های مختلف از هیپنوتیزم یا خود هیپنوتیزم استفاده کنیم.

در ادامه باید گفت كه تحقیقات زیادی در زمینه تاثیرات سلامتی و هیپنوتیزم انجام گرفته است. آنها نشانگر این مسئله هستند که تكنیك های هیپنوتیزم و خود هیپنوتیزم می‌تواند در بسیاری از زمینه‌ها به ما کمک کنند.  مثلاً ما می توانیم از هیپنوتیزم در پزشکی ، مامایی و زایمان بدون درد استفاده كنیم . یا اینکه از روشهای هیپنوتیزم برای کسانی که نسبت به دارو حساسیت دارند یا وحشت زیادی از دندانپزشکی یا تزریق دارو دارند در این زمینه بهره ببریم.

 

البته تحقیقات فقط به اینجا ختم نمی‌شود. هیپنوتیزم کاربردهای درمانی خیلی زیادی می‌تواند داشته باشد. زمانیکه از تکنیک‌هٔای دیگری همزمان استفاده می‌شود، متوجه می‌شویم که قدرت تلقین پذیری انسان می‌تواند او را در همه زمینه ها ارتقا دهد. مثلاً می‌توانیم از تکنیک تجسم خلاق و تکنیک پیشرفته خود هیپنوتیزم استفاده کنیم و با روشهای تصورات هدایت شونده یا تجسم خلاق بر روی بیماریهای جسمی یا ذهنی تاثیر گذاریم. ] برای كسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به بخش كاربردهای درمانی هیپنوتیزم در همین سایت مراجعه كنید.[

یكی از کسانی که در این زمینه تلاش زیادی کرد ،خود "میلتون‌اریکسون"، بزرگترین هیپنوتراپیست معاصر بوده است . میلتون‌اریکسون با استفاده از روشهای خود هیپنوتیزم پیشرفته می‌توانست در افراد القای متفاوتی را ایجاد کند. تلقین‌ها و تکنیک های حساسیت‌زدایی و مقاومت‌زدایی که میلتون‌اریکسون در روشهای هیپنوتیزم ارائه می‌دهد واقعاً قابل تحسین ،بدیع و كاربردی می‌باشد.

قسمتی از هیپنوتیزم نیز به نمایش بر‌می‌گردد كه در مقوله هیپنوتیزم نمایشی مطرح می‌شود. در هیپنوتیزم نمایشی که گاهاً خود هیپنوتیزم نمایشی می‌باشد، هیپنوتیزور ( کسی که هیپنوتیزم می‌کند ) کارهای خارق‌العاده ای برروی سوژه انجام می‌دهد كه حیرت همگان را بر می انگیزد.

بیشترین چیزی که در هیپنوتیزم نمایشی استفاده می‌شود، كاتالپسی كامل بدن، بی‌حسی و عبور سوزن از بدن می‌باشد. در حالت هیپنوتیزم با استفاده از تلقین، بی‌حسی و بی دردی ایجاد می‌گردد که به این حالت  " آنلجزی و آنستزی " گفته می شود. همچنین در تکنیک خود هیپنوتیزم پیشرفته ما قادریم به گذشته برگردیم. برگشت به سالهای قبل موضوع کاملاً جذابی است که حرف وحدیث های بسیاری را نیز پیرامون خود ایجاد می كند.

در هیپنوتیزم به دلیل قدرت تلقین‌پذیری و تمرکزی كه داریم می ‌توانیم چیزهای را كه با وجدانیات فرد مغایرتی ندارد را به ذهن او القا کنیم  كه در نمایشهای هیپنوتیزمی نمودهای متفاوت و تامل برانگیزی دارد. مثلا می‌توان به فردی كه در حالت هیپنوتیزم است القا کنیم که هواسرد است و او شروع به لرزیدن کند یا اینکه می‌توانیم در حالت هیپنوتیزم به فردی تلقین گرما کنیم و او از گرما و حرارت شروع به عرق كردن کند. کارهایی که می‌توانیم در حالت هیپنوتیزم انجام دهیم معمولاً در حالت عادی به دشواری صورت می پذیرد و به همین دلیل هیپنوتیزم صحنه یا نمایشی همیشه مورد توجه قرار گرفته است.

به طور كلی از روشهای هیپنوتیزم در طول تاریخ به کرات استفاده شده است. گاهاً به صورت غیر رسمی گزارش داده می‌شود که از هیپنوتیزم در موارد قضایی و پلیسی نیز استفاده می‌شود که نوع و تکنیک ‌های ارائه شده هیپنوتیزم در اینگونه موارد کاملاً با شرایط و موارد عمومی متفاوت می‌باشد. همچنین در بسیاری از مراسم‌های مذهبی یا تبلیغی بسته به افراد شركت كننده از هیپنوتیزم ‌های گروهی استفاده می‌شود.

برای اطلاعات بیشتر و عمیقتر به کتاب هیپنوتیزم در روان درمانی،تالیف دکتر جعفر دارابی مراجعه نمائید.


منبع:وبسایت ایران هیپنو دات کام.